(18/03/2024)

Ερωτηματολόγιο "Πόσο καλά ξέρετε την Ευρωπαϊκή Ένωση;"

Ακολουθήστε το σύνδεσμο Πόσο καλά ξέρετε την Ευρωπαϊκή Ένωση; για να συμμετάσχετε στο ερωτηματολόγιο

(21/12/2023)

ΣΧΟΛΕΙΑ ΠΡΕΣΒΕΙΣ ΤΟΥ ΕΥΡΩΠΑΪΚΟΥ ΚΟΙΝΟΒΟΥΛΙΟΥ EPAS

Η φυσική καλλιέργεια είναι καθοριστική στην αντιμετώπιση της κλιματικής κρίσης Τα δύο σχολεία θέλησαμε να προσεγγίσουμε θεωρητικά και πρακτικά δύο από τις στρατηγικές που έχει ψηφίσει το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο στο πλαίσιο της «Ευρωπαϊκής Πράσινης Συμφωνίας» και αφορούν  στη συμβολή της  γεωργίας («στρατηγική από το αγρόκτημα στο πιάτο») και της  διατήρησης της βιοποικιλότητας («8ο Πρόγραμμα δράσης για το περιβάλλον έως το 2030») στην αντιμετώπιση της κλιματικής κρίσης.

(21/12/2023)

Συνεργασία με ΕΕΕΕΚ Πύργου

Η Διαφορά είναι Ομορφιά! Ένα όμορφο μάθημα συνεκπαίδευσης και συμπερίληψης πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο της Παγκόσμιας Ημέρας Αναπηρίας. Δύο σχολεία, 14 μαθητές ένωσαν τις δυνάμεις τους και το αποτέλεσμα ήταν καταπληκτικό. Τα παιδιά οραματίστηκαν ένα σχολείο που θα κατανοεί τις ιδιαιτερότητες και τις ατομικές διάφορες. Στο σημείο αυτό θέλουμε να ευχαριστήσουμε τους μαθητές και τους εκπαιδευτικούςτου ΕΕΕΕΚ ΠΥΡΓΟΥ γιατην όμορφη αυτή  συνεργασία.